Większość Polek i Polaków (59%) ma pozytywny stosunek do sztucznej inteligencji w urządzeniach AGD, a wśród 70% panuje przekonanie, że dzięki AI wykonywanie codziennych obowiązków jest łatwiejsze – dzięki czemu zyskujemy czas na przyjemności. To wyniki badania „AI w urządzeniach AGD”[1] przeprowadzonego przez Zymetrię na zlecenie Samsung.
Koniec z przypalaniem – dzięki AI
Co jest największym wyzwaniem w codziennych obowiązkach i gdzie upatrujemy wsparcia AI w urządzeniach AGD? Odpowiedź jest prosta – przyrządzanie posiłków. Aż 39% Polek i Polaków dostrzega potencjał sztucznej inteligencji w wymyślaniu przepisów. Co druga osoba uważa, że pilnowanie potraw w piekarniku jest uciążliwe, a co trzeci respondent wskazuje, że AI mogłaby pomóc uporać się z tym problemem[1]. Jest niezwykle istotne, gdyż aż 3/5 badanych przyznaje, że regularnie otwiera piekarnik, aby sprawdzić stan pieczenia, co nie tylko zabiera czas, ale także prowadzi do utraty ciepła i zwiększenia zużycia energii. A pomimo tego, przypalania zdarzają się bardzo często.
Samsung, odpowiadając na te potrzeby, wprowadził funkcję AI Pro Cooking[2] w piekarnikach. Dzięki niej, za pomocą kamery i funkcji Sense Inside, piekarnik automatycznie rozpoznaje, co znajduje się w jego wnętrzu, i sugeruje odpowiednie parametry pieczenia. Dodatkowo, aplikacja SmartThings[3] przypomni użytkownikowi o konieczności wyłączenia piekarnika i ostrzeże, jeśli potrawa jest bliska przypalenia. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy przy wielu obowiązkach mogą zapomnieć o pilnowaniu posiłku. Co więcej, użytkownicy mogą nagrać dziesięciosekundowy filmik dokumentujący proces pieczenia, co dodaje całemu procesowi nowoczesnego i interaktywnego charakteru.
Optymalne pranie dzięki AI i technologii EcoBubble
Ale nie tylko w kuchni potrzebujemy wsparcia. Pranie to kolejny obszar, w którym sztuczna inteligencja może znacząco poprawić jakość codziennego życia. Co trzeci Polak nie zawsze wie, ile detergentu użyć, co często prowadzi do jego nadmiernego zużycia oraz marnotrawienia wody. Badania wykazały, że aż 76% respondentów oczekuje, że AI pomoże w dopasowywaniu programów prania do rodzaju tkanin, co przyniesie nie tylko oszczędności, ale także bardziej efektywne pranie.
Na to istnieje rozwiązanie w postaci programu „Pranie Optymalne AI” w pralkach Samsung. Wykorzystuje on zaawansowane czujniki do określania wagi, rodzaju tkanin oraz stopnia zabrudzenia wsadu. Dzięki tym informacjom, pralka optymalizuje pracę, zapewniając skuteczne pranie przy minimalnym zużyciu wody i detergentów[4].
Warto również zwrócić uwagę na technologię AI EcoBubble™. Przede wszystkim umożliwia ona skuteczne pranie w niskiej temperaturze. Inteligentny czujnik wykrywa rodzaj tkaniny i na tej podstawie dobiera odpowiednią ilość wody i detergentu, tworząc aktywną pianę, która wnika w tkaniny, usuwając zabrudzenia nawet o 24%[5] efektywniej. Pranie w niskiej temperaturze pozwala także ograniczyć zużycie energii nawet o 70%[6].
Więcej czasu na to, co naprawdę ważne
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennych obowiązkach domowych nie tylko poprawia ich efektywność, ale także pozwala zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na to, co ma dla nas kluczowe znaczenie. Według badania, aż 45% Polek i Polaków chciałoby wykorzystać zaoszczędzony czas na odpoczynek, a 42% na spędzanie go z rodziną i przyjaciółmi. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy obciążeni codziennością, mimo, że na co dzień możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Tu wkracza mądre wykorzystanie AI, które może nas realnie odciążyć i przynieść wymierne korzyści dla nas i naszych rodzin.
[1]Badanie „Sztuczna inteligencja w sprzęcie domowym” zostało przeprowadzone w lipcu 2024 roku na próbie reprezentatywnej 1000 mieszkańców Polski w wieku 18-64 lata. Było to badanie ilościowe, realizowane online na podstawie wystandaryzowanego kwestionariusza. Próba była reprezentatywna dla populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz wielkości miejsca zamieszkania, a dla pełnej reprezentatywności zastosowano ważenie analityczne.
[2] Funkcja Sense Inside musi być włączona z poziomu panelu sterowania piekarnikiem
[3] Aby skorzystać z aplikacji SmartThings, pobierz ją z Galaxy Store, Play Store lub App Store. Aplikacja do działania wymaga systemu Android OS 9↑ i co najmniej 3 GB RAM lub iOS 14↑. Wymagany jest dostępy do Internetu i posiadanie konta Samsung na urządzeniu. Pełna lista kompatybilnych urządzeń z aplikacją SmartThings dostępna na stronie: https://www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/jakie-urzadzenia-sa-kompatybilne-ze-smartthings/.
[4] Możliwości wykrywania i identyfikacji AI EcoBubble™ są dostępne wyłącznie w cyklach AI Wash & Dry™. Opierają się na modelu głębokiego uczenia budowanego z użyciem wcześniej zdefiniowanego zbioru danych i mogą dostarczać niekompletne lub nieprawidłowe informacje. Modele uczenia mogą być okresowo uzupełniane o nowe dane, by poprawić ich dokładność.
[5] Testy wg normy IEC 60456-2010 dla wsadu o wadze 4 kg: program Pranie Super Eco (model WF80F5E5U4W) vs. bawełna 40°C bez EcoBubble™ (model WF0702WKU). Wyniki mogą się różnić.
[6] Na podstawie testów wewnętrznych dla modelu WW11BB944AGB w normalnych warunkach użytkowania. Zużycie energii bez trybu AI Energy Mode = 0.539 kWh, natomiast po jego aktywacji = 0.145 kWh. Tryb AI Energy Mode może zostać aktywowany w aplikacji SmartThings, gdy temperatura prania wynosi 20-40°C. Wyniki mogą się różnić. Testowano dla 5 kg wsadu na programie Bawełna. Dotyczy wybranych urządzeń.