Samsung zorganizował Galaxy Tech Forum 23 stycznia w San Jose w Kalifornii. Podczas paneli dogłębnie zbadano innowacje Samsunga w zakresie sztucznej inteligencji i wyzwania, na które odpowiadają w czterech kluczowych obszarach – zrównoważonego rozwoju, sztucznej inteligencji dla zdrowia, sztucznej inteligencji Galaxy i sztucznej inteligencji dla domu. Podczas sesji poświęconej AI w domu eksperci omówili punkt widzenia firmy Samsung na przyszłość inteligentnych domów.
Samsung Electronics kreuje świeżą wizję inteligentnych domów – hiper-spersonalizowanych i „rozumiejących” potrzeby mieszkańców.
Samsung Newsroom wziął udział w końcowej sesji Forum technologicznego, zatytułowanej „Zrozumienie domu i domowników – nowe środowisko życia w erze AI”, mającej na celu omówienie potencjału transformacyjnego sztucznej inteligencji w otoczeniu domowym oraz potrzeby współpracy w jego kształtowaniu.
Inteligentny interfejs użytkownika kluczem do rozumnego domu
Interfejs użytkownika jest kluczowym elementem domu o nowoczesnej funkcjonalności, stanowiącym pomost między użytkownikami a ich urządzeniami mobilnymi, telewizorami, sprzętami domowymi i nie tylko.
▲ Patrick Chomet z Samsung Electronics
– Interfejs użytkownika jest kluczowym obszarem w epoce sztucznej inteligencji – powiedział Patrick Chomet, Doradca w wydziale Mobile Strategy spółki Samsung Electronics. – Wraz z pojawieniem się multimodalnej sztucznej inteligencji opartej na dużych modelach językowych zaszła duża zmiana w interfejsie użytkownika, umożliwiająca ludziom wykonywanie zadań w naturalny i prosty sposób, nie tylko wpisywaniem tekstu, ale też gestami i mową. Użytkownicy nie muszą już rozumieć urządzeń. To raczej urządzenie powinno „rozumieć” intencje użytkownika. –
Wyjaśnił, jak inteligentne interfejsy nie tylko umożliwiają bardziej intuicyjne interakcje, ale także oferują głębsze „zrozumienie” kontekstu i intencji użytkownika, co różni dostawcy rozwiązań domowych mogą wykorzystać do ich optymalizowania.
▲ Jaeyeon Jung z Samsung Electronics
– Wdrożyliśmy intuicyjny i zwięzły interfejs użytkownika dla różnych funkcji SmartThings – powiedział Jaeyeon Jung, Wiceprezes Zarządu i Szef Zespołu SmartThings w spółce Samsung Electronics.
Przyciągnęła uwagę słuchaczy przykładami najnowszych funkcji SmartThings, w tym Uniwersalnym pilotem (Quick Remote) umożliwiającym sterowanie telewizorem ze sparowanego smartfonu Galaxy, Widokiem mapy 3D (3D Map View) do zarządzania całym domem i sprawdzania zużycia energii ze smartfonu lub tabletu Galaxy, czy Przeglądem domu (Home Insight) sporządzającemu raporty i formułującym spersonalizowane sugestie.
Rola platform i standaryzacji w kształtowaniu inteligentnych domów
Następnie paneliści mówili o tym, co jest potrzebne do urzeczywistnienia inteligentnego domu. Moderator Carolina Milanesi, Dyrektor Generalna i założycielka Heart of Tech i Prezes Creative Strategies, wprowadziła zagadnienie zintegrowanych platform AI i standardów branżowych, by ukierunkować dyskusję.
– Gdy skalujemy naszą platformę AI by pokryła swym zasięgiem aplikacja, usługi i wiele urządzeń, powinniśmy się skoncentrować na optymalizacji doświadczenia użytkownika – powiedział Chomet. – Kontekst użytkowania sprzętów i bogatsze informacje o nich można scalić, by wprowadzić do środowiska domowego dopasowane i naprawdę spersonalizowane doświadczenia. –
▲ Jaeyeon Jung i Patrick Chomet z Samsung Electronics
– Platforma SmartThings jest rozwijana od 10 lat, a chociaż koncepcja inteligentnego domu nie jest nowa, to jednak technologia AI tym, co naprawdę tworzy takie środowisko – dodał Junga, podkreślając, że łatwość codziennego funkcjonowania i komfort zależą od spójności i wewnętrznego skomunikowania platformy AI. – Przejście od filozofii skoncentrowanej na urządzeniu do ukierunkowania na inteligentną funkcjonalność przynosi użytkownikom spersonalizowane poczucie stałej łączności z domem bez względu na to, gdzie są. –
▲ Tobin Richardson z Connectivity Standards Alliance
Tobin Richardson, Prezes i Dyrektor Generalny Connectivity Standards Alliance (CSA), dostrzega znaczenie standardów branżowych w budowaniu ekosystemu, w którym urządzenia można po prostu połączyć – łatwo i bezpiecznie.
– Elementy składowe domowej sztucznej inteligencji są oparte na płynnej łączności, a powodzenie realizacji tej koncepcji zależy od interoperacyjności urządzeń. Wspólny język, taki jak standard Matter, pozwala urządzeniom komunikować się bezpośrednio, co przygotowuje grunt do nadejścia AI – powiedział, podkreślając, że celem jest nie tylko stworzenie doskonałego połączenia, ale także wspieranie opartej na zaufaniu współpracy w branży, od której zależy dostępność i niezawodność rozwiązań.
– Członkowie stowarzyszenia, w tym Samsung, wykonują niezwykłą pracę w przestrzeni AI, pokazując, jak technologia może dostosować się do potrzeb użytkowników dzięki sprawniejszej i bardziej spersonalizowanej funkcjonalności – powiedział Richardson, potwierdzając kontynuację zaangażowania firmy we współpracę. – Nieustannie inspiruje mnie wizja postępu kształtującego przyszłość skomunikowanych domów. –
Bardziej spersonalizowany, bezpieczny, inteligentny dom
Odnosząc się do wyzwań w personalizacji w domach zamieszkiwanych przez wiele osób, Chomet mówił o tym, jak technologia AI może „zrozumieć” kontekst środowiska i intencje każdego z domowników. Podkreślił, że Samsung wprowadzi innowacje w całym ekosystemie komunikacyjnym, a nie tylko w łączności pomiędzy wybranymi urządzeniami.
▲ Patrick Chomet, Jaeyeon Jung i Tobin Richardson
Jung opowiedziała o praktycznej integracji sprzętu z danymi – aplikacji Samsung Health z platformą SmartThings – oferującej użytkownikom hiper-spersonalizowane rekomendacje zdrowotne. Tandem ten może zoptymalizować środowisko snu, automatycznie dostosowując temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu w oparciu o zwyczaje użytkowników i warunki otoczenia. Kolejnym przykładem jest wykrywanie przez urządzenie z rodziny Galaxy podwyższonej aktywności fizycznej użytkownika, co może aktywować klimatyzację, a jeśli ćwiczy on poza domem, po powrocie może liczyć na gotowość pralki.
▲ Carolina Milanesi stawia pytania panelistom.
W dyskusji poruszono zagadnienie kluczowej roli bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych w inteligentnych domach.
– Samsung nadaje bezpieczeństwu najwyższy priorytet pod każdym względem – powiedziała Jung. Wyjaśniła, jak Macierz Knox (Knox Matrix) zabezpiecza ekosystem inteligentnego domu, a gdy Sejf Knox (Knox Vault) chroni sprzęt. – Łącząc rozwijający się ekosystem SmartThings ze sztuczną inteligencją chronioną solidnie przez rozwiązania Samsung Knox, użytkownicy mogą bezpiecznie cieszyć się spersonalizowanym środowiskiem życia. –
– Ponieważ ponad ośmiu na dziesięciu konsumentów stwierdziło, że bezpieczeństwo jest dla nich „ważne” lub „bardzo ważne”, ochrona ich prywatności jest dla nas priorytetem – powiedział Richardson, przypominając o wadze zaufania do skomunikowanych urządzeń. – Matter, nasz standard łączności w inteligentnym domu opracowany z myślą o bezpieczeństwie wynosi zaufanie i pewność na poziom, na którym użytkownicy mogą polegać. –
Sesja poświęcona nowoczesnym domom podkreśliła postępy AI w budowie bardziej funkcjonalnych, bezpieczniejszych i lepiej dostosowanych przestrzeni mieszkalnych. Łącząc hiper-spersonalizowane doświadczenia z zaawansowanymi środkami bezpieczeństwa, innowacje Samsunga torują drogę do nowej ery inteligentnych, skomunikowanych domów, które integrują się z każdym aspektem codziennego życia.