Asus ROG Ally – Steam Deck doczeka się nowego konkurenta

Firma Asus po raz pierwszy zaprezentowała ROG Ally 1 kwietnia, dlatego też wiele osób potraktowało go jako primaaprilisowy żart. Teraz potwierdzono jednak, że jest to jak najbardziej prawdziwy produkt.

ROG Ally będzie przenośną konsolą do gier bazującą na systemie Windows 11. Urządzenie budzi natychmiastowe skojarzenie ze Steam Deckiem od Valve i będzie stanowić dla niego oczywistą konkurencję. Dokładna specyfikacja techniczna nie została jeszcze ujawniona, ale już teraz wiadomo, że ROG Ally będzie cechować się lepszym wyświetlaczem (7 cali, rozdzielczość Full HD i częstotliwość odświeżania 120 Hz) oraz mocniejszymi podzespołami (urządzenie będzie wykorzystywać specjalnie zaprojektowany na jego potrzeby procesor AMD bazujący na architekturze Zen 4 z układem graficznym RDNA 3). Ma on też być mniejszy, lżejszy i cichszy od Steam Decka. Niepewną kwestią pozostaje bateria – niewykluczone bowiem, że wszystkie wymienione powyżej zalety przełożą się niestety na krótszy czas działania na jednym ładowaniu.

Asus nie ujawnił jak na razie oficjalnej daty premiery i ceny ROG Ally. Firma zamierza też wprowadzić do sprzedaży zewnętrzne GPU, po podłączeniu którego ROG Ally zmieni się w „domową” konsolę podłączaną do telewizora.

Podziel się