Montana jako pierwszy stan w USA może zablokować TikToka

Politycy z Montany zagłosowali za ustawą mającą zablokować w tym stanie popularny serwis społecznościowy TikTok. Może ona wejść w życie już w przyszłym roku.

Nowa ustawa nie zakazuje bezpośrednio mieszkańcom Montany korzystania z TikToka, lecz nakłada karę finansową w wysokości do 10 tysięcy dolarów dziennie za dawanie dostępu do tego serwisu lub powiązanej z nim aplikacji. W praktyce oznacza to więc, że za egzekwowanie zakazu będą odpowiadać przede wszystkim właściciele głównych sklepów z aplikacjami, czyli Apple i Google. Pomysłodawcy ustawy twierdzą, że ma ona uchronić mieszkańców Montany przed inwigilacją przez firmę powiązaną z chińskim rządem.

Ustawa została przegłosowana stosunkiem 54 do 43 głosów i obecnie czeka na podpis gubernatora Grega Gianforte’a. Biorąc pod uwagę, iż w przeszłości wielokrotnie krytykował on serwis TikTok i nawoływał do jego zablokowania, można spodziewać się, że zostanie przez niego zatwierdzona. Jeśli tak się stanie, nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Przedstawiciele serwisu TikTok zapowiedzieli już, iż skierują sprawę do sądu. Twierdzą oni, że zablokowanie tego serwisu byłoby naruszeniem wolności słowa jego użytkowników.

Podziel się