Google przedstawia plany dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w wyszukiwarce

Już od jakiegoś czasu wiadomo było, iż Google intensywnie pracuje nad wzbogaceniem swojej wyszukiwarki o nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji. Podczas tegorocznej edycji konferencji I/O zaprezentowano oficjalnie, jak mają one wyglądać.

Tak jak można było się spodziewać, Google zamierza wyświetlać w swojej wyszukiwarce odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję. Nie zastąpią one jednak całkowicie „tradycyjnych” wyników wyszukiwania (przynajmniej na razie), lecz będą stanowić ich dodatkowe rozszerzenie. W generowanych w ten sposób odpowiedziach znajdą się też linki do źródeł, którymi posiłkowała się sztuczna inteligencja. Wygląda na to, iż ideą przyświecającą Google jest w tym przypadku zaoferowanie użytkownikom krótkiego streszczenia, zachęcającego jednak do samodzielnego zgłębienia tematu poprzez przejście do konkretnych stron internetowych. Co ważne, odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję nie będą pojawiać się zawsze, a jedynie wtedy, gdy algorytm uzna, że jest to potrzebne i, co ważne, bezpieczne. Niektóre tematy, takie jak zdrowie czy finanse, zostaną więc całkowicie wyłączone z działania nowej funkcji.

Testy nowej funkcjonalności mają rozpocząć się już niedługo w Stanach Zjednoczonych. Będą mogli w nich wziąć udział użytkownicy, którzy zapiszą się na listę oczekujących za pośrednictwem programu Search Labs.