Sztuczna inteligencja nie będzie mogła zdobyć nagrody Grammy

Piosenki generowane przez sztuczną inteligencję to temat, który już od dłuższego czasu wywołuje wiele kontrowersji w branży muzycznej. Do sprawy tej odniósł się niedawno Harvey Mason Jr., prezes organizacji przyznającej prestiżowe nagrody Grammy.

Zdaniem Masona sztuczna inteligencja będzie miała ogromny wpływ na rozwój branży muzycznej w najbliższej przyszłości, dlatego też jej przedstawiciele już teraz powinni zadbać o wypracowanie odpowiednich standardów dotyczących wykorzystania tej technologii. Z tego powodu kierowana przez niego organizacja zdecydowała się wprowadzić zasady dotyczące przyznawania nagród piosenkom stworzonym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Mason ogłosił, że chociaż utwory tego typu mogą być zgłaszane do walki o Grammy, to same nagrody będą przyznawane wyłącznie za kreatywny wkład ludzi. Przykładowo: piosenka z generowanymi przez sztuczną inteligencję wokalami śpiewającymi melodię napisaną przez człowieka będzie mogła otrzymać nagrodę za kompozycję, ale nie za samo wykonanie. W przypadku odwrotnej sytuacji – piosenki wykonywanej przez człowieka ale napisanej przez sztuczną inteligencję – możliwa zaś będzie nagroda za wykonanie, ale już nie za kompozycję. Mason zasugerował też, że dopuszczalny będzie pewien zakres wspomagania się sztuczną inteligencją w procesie twórczym, jednak nie sprecyzował jak duży.