Threads – konkurent Twittera od twórców Facebooka początkowo nie będzie dostępny w krajach UE

Firma Meta, znana przede wszystkim za sprawą serwisów Facebook i Instagram, planuje 6 lipca udostępnić swoją nową platformę społecznościową Threads, mającą stanowić bezpośrednią konkurencję dla serwisu Twitter. Okazuje się jednak, że początkowo nie będzie ona dostępna w krajach Unii Europejskiej.

Meta zdecydowała się nie udostępniać serwisu Threads w krajach Unii Europejskiej ze względu na bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony danych i prywatności użytkowników, do których nie jest on najwyraźniej dostosowany. Przedstawiciele firmy ograniczają komentarze dotyczące tej decyzji do absolutnego minimum. Wygląda jednak na to, że serwis ten nie pojawi się zbyt szybko w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej.

Z informacji udostępnionych serwisowi Independent przez przedstawiciela Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (organ ten nadzoruje Metę i wiele innych dużych firm technologicznych mających swoje główne europejskie siedziby w Irlandii) wynika, że nie podjęła ona żadnych działań mających na celu zablokowanie europejskiej premiery Threads (tak jak miało to miejsce w przypadku chatbota Google Bard, który został przez nią zablokowany na krótko przed premierą), ale Meta sama zdecydowała się zrezygnować z udostępniania swojego nowego produktu w krajach unii.

Warto przypomnieć, że Europejska Rada Ochrony Danych nałożyła niedawno na firmę Meta rekordowo wysoką karę 1,2 miliarda euro za naruszanie zasad RODO przez należące do niej serwisy społecznościowe Facebook i Instagram. Wygląda więc na to, że w przypadku Threads zdecydowano się postępować ostrożniej, by uniknąć kolejnych kar.