Porozumienie Sony i Microsoftu. Call of Duty będzie dostępne na PlayStation przynajmniej przez dziesięć lat

Sony od samego początku było jednym z największych i najgłośniejszych przeciwników przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Teraz ujawniono jednak, że obu stronom udało się wypracować porozumienie w tej sprawie.

Sony obawiało się, że jeśli Microsoft kupi Activision Blizzard, przestanie udostępniać gry wydawane przez tą firmę na konsolach z rodziny PlayStation. Chodziło przede wszystkim o serię Call of Duty, która cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Teraz jednak firmy zgodziły się podpisać umowę, w ramach której Microsoft zobowiązał się do dalszego udostępniania Call of Duty na konsolach Sony.

Microsoft już wcześniej proponował umowę, w ramach której zobowiązywałby się do udostępniania wszystkich gier Activision Blizzard na konsolach PlayStation do 2027 roku, jednak Sony ją odrzuciło. Jak ustaliło The Verge, ostateczna wersja ogranicza się wyłącznie do gier z serii Call of Duty, ale za to wydłuża okres zobowiązania do dziesięciu lat.

Sony nie jest zresztą jedyną firmą, z którą Microsoft wszedł w tego typu układ. Do pozostałych zaliczają się m.in. Nintendo oraz Nvidia (w tym drugim przypadku chodzi o udostępnianie Call of Duty na platformie streamingowej GeForce NOW).

Microsoft wygrał niedawno proces z federalną komisją handlu w USA, która próbowała zablokować zakup Activision Blizzard. Na drodze do sfinalizowania transakcji obecnie stoi już tylko brytyjski urząd antymonopolowy.