Test NIO ET7

Jeździłem już kilkoma chińskimi samochodami. Seres, Maxus, teraz wsiadłem do NIO, a konkretnie modelu ET7. To jakby porównać najtańszy smartphone z AliExpress z flagowym modelem Huawei.

NIO ET7 to przede wszystkim wielkie auto ponad 5m długości. Do tego wyposażone jak najwyższej klasy limuzyna i wykonane nieprzyzwoicie dobrze. Wentylowane fotele z masażami dla kierowcy i pasażera – jasne. Ale takie same wygody z masażem na tylnej kanapie to naprawdę wyjątkowe wyposażenie. Do tego oczywiście szklany dach, domykanie drzwi itp. Pod tym względem samochód kompletny!

Wisienką na torcie wyposażania jest asystent głosowy NOMI (nie po polsku, ale rozumie nawet mój angielski), który ma swoja fizyczną emanację, czyli ruszająca się główkę z wyświetlaczem, na którym widać oczy, gesty itp.. Wchodzi pasażer, NOMI się odwraca i go wita, gra muzyka, NOMI tańczy, pytasz o pogodę NOMI gdy ściera pot z czoła. Głupota, ale tak genialnie tworząca więź z autem.

NIO to też absolutnie unikalna technologia podmiany baterii. Na stacjach NIO Power Swap (w Polsce brak) podmienimy baterię z pustej na pełną w 5 minut! Kiedyś myślała o tym Tesla, ale poległa na tym pomyśle. Tymczasem NIO do końca roku ma mieć w Europie 120 stacji, a na koniec 2025 ponad 4000, w tym 1000 poza Chinami.

Największa bateria to obecnie 100kWh, co daje ponad 500 km zasięgu WLTP, ale NIO jako pierwsza firma na świecie wprowadziła baterie z półstałym elektrolitem o pojemności 150kWh w tym samym gabarycie. To da 800 km zasięgu WLPT. Będziecie mogli taką baterię podmienić na stacji Power Swap.

Nie zabrakło też rewelacyjnych osiągów i naprawdę dobrego prowadzenia, głównie dzięki pneumatycznemu zawieszeniu. Silniki dają 653KM i przyśpieszenie do setki w genialne 3,8s.

Wady?
Mały bagażnik jak na tak wielkie auto. 363 l. dla przykładu w mniejszej Tesli 3 mamy 561 l. plus 88 l. z przodu.
Druga wada to ładowanie, maksymalnie to 140 kW, no ale mamy Power Swap, znaczy mamy, ale najbliżej w Berlinie. Przetestuje to dla Was we wrześniu.

Samochód to testów użyczył Noosmog-rent więcej info na http://mojenio.pl

Genialne fotki to zaś @filipblank

Podziel się