Grok – firma Elona Muska zaprezentowała swojego pierwszego chatbota

Na początku roku Elon Musk założył nową firmę o nazwie xAI. Teraz wreszcie ujawniono jej pierwszy oficjalny produkt – chatbot Grok bazujący na autorskim modelu językowym Grok-1.

Według oficjalnych zapowiedzi cechami wyróżniającymi Groka na tle konkurencyjnych chatbotów, takich jak ChatGPT, Bing czy Bard, mają być mniejsze ograniczenia dotyczące poruszanych przez niego tematów i odrobina sarkastycznego humoru wpleciona w jego odpowiedzi. Głównym źródłem „wiedzy” chatbota będzie przy tym platforma X (znana do niedawna jako Twitter), co może okazać się jednocześnie ogromną zaletą (ze względu na szybki dostęp do bieżących informacji) i wadą (ze względu na wątpliwą wiarygodność wielu publikowanych tam treści). Grok znajduje się obecnie na etapie zamkniętych testów wersji beta. Gdy zostaną one zakończone dostęp do chatbota otrzymają użytkownicy platformy X opłacający abonament Premium+. Jak na razie nie wiadomo jednak, kiedy to dokładnie nastąpi.

Musk założył firmę xAI w marcu bieżącego roku, jednak oficjalnie ogłosił jej powstanie dopiero w lipcu. Zapowiadał wówczas, że głównym celem jej działania będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji do „zrozumienie prawdziwej natury wszechświata”. Nie jest to zresztą jego pierwsza przygoda z tą dziedziną technologii. W 2015 roku był on jednym z pierwszych inwestorów OpenAI (które było jeszcze wtedy organizacją non-profit), znanego dziś za sprawą chatbota ChatGPT. Trzy lata później próbował on przejąć kontrolę nad tą firmą, a gdy mu się to nie udało całkowicie się od niej odciął.