Autonomiczna jazda Teslą w Europie coraz bliżej.

Europa mocno odstaje od np. USA w temacie możliwości pół autonomicznej jazdy samochodem, ale wydaje się, że właśnie się to zmienia.

Na trwającej właśnie 192 sesji UNECE (Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych) na Forum harmonizacji przepisów dotyczących pojazdów drogowych przyjęto dziś rozporządzenie, które otwiera drogę do wprowadzenia FSD od Tesli (Full Self Driving) cw Europie.

Rozporządzenie to ma na celu standaryzację zaawansowanych technologii wspomagających kierowcę, zapewniających bezpieczeństwo i niezawodność, a jednocześnie mieszczących się w kategorii autonomiczności poziomu 2. Daje to możliwość wprowadzenia przez Teslę i inne firmy możliwości autonomicznej jazdy pod nadzorem osoby kierującej. Czyli dokładnie to, czym jest FSD w wersji beta.

Po przyjęciu rozporządzenia musimy poczekać, aż wejdzie ono w życie. Realistyczny scenariusz zakłada, że może się to stać w ostatnim kwartale tego roku.

Kilkanaście dni temu w Niemczech zrobiono zdjęcia Tesli X wyposażonej w coś, co wydaje się być sprzętem przygotowującym do autonomicznej jazdy.

Na poniższym filmie widać jak dobrze radzi sobie Tesla FSD w najnowszej wersji 12 w USA gdzie można go stosować.

Podziel się