Emulator Provenance zmierza na urządzenia Apple

Autor emulatora Provenance dał znać portalowi 9to5mac, że jego aplikacja zmierza do App Store, choć nie podał daty debiutu. Nadchodzący program to swego rodzaju hub dla emulatorów starszych konsol pozwalający uruchamiać starsze gry na iPhonie, iPadzie czy Apple TV.

Do tej pory Apple zatwierdziło emulatory starszych konsol Nintendo i Commodore 64. Najlepszym tego przykładem jest wydana niedawno Delta umożliwiająca granie w gry z GameBoy Pocket, Advance, Color, NES, SNES czy Nintendo DS. Provenance po pojawieniu się w App Store pozwoli uruchamiać tytuły z PlayStation, konsol SEGI i Atari.

Emulator jest dostępny od 2016 roku, ale w tamtym czasie nie mógł pojawić się w sklepie z aplikacjami dla urządzeń Apple. Do tej pory można go zainstalować na wspomnianym sprzęcie poprzez tzw. sideloading.

Warto wspomnieć, że Apple zmieniło regulamin App Store i pozwala w nim umieszczać emulatory retro konsol. Jedyny wymóg to bycie retro (konsoli) i aplikacja może się pojawić w oficjalnym sklepie, w tym momencie nie wiemy czy GameCube lub Wii można zaliczyć do takich systemów.

Emulacja jest legalna, ale schody zaczynają się w momencie uruchamiania gier i pozyskiwania ROMów. Najlepiej używać własnych, w przeciwnym wypadku można mieć problemy z prawem. Nawet Nintendo wspomina o tym, że pobieranie ROMów ze stron internetowych jest w ich oczach nielegalne.