Alternatywne źródła aplikacji będą dostępne na iPadOS

iPadOS będzie kolejnym systemem operacyjnym po iOS, który otrzyma wsparcie dla alternatywnych źródeł aplikacji. Tablety nie kwalifikują się pod DMA narzucone przez Unię Europejską, ale Apple woli od razu dać wsparcie.

Amerykanie ogłosili, że zaakceptują decyzję Unii. Dzięki temu sklepy inne niż App Store będą dostępne, co powinno przełożyć się na więcej różnorodnych aplikacji. Nie podano daty debiutu dla iPadOS, ale wszystko może się zmaterializować wraz z wydaniem osiemnastej edycji systemu jesienią tego roku.

Wszystko będzie działać tak samo, jak w przypadku iPhone’a (iOS), nawet zasady będą takie same. W takiej sytuacji wszystko będzie zależeć od deweloperów, którzy będą odpowiedzialni za udostępnianie swoich programów w innych sklepach lub bezpośrednio przez stronę internetową. Pamiętajcie, że ma to działać wyłącznie w 27 krajach członkowskich (UE).

Zaszły zmiany w opłacie technologii potrzebnej do działania sklepów i aplikacji. Program (ten sam) pobrany na iPhone’a i iPada będzie się zaliczał jako jedna instalacja, a opłata dla Apple ma być kalkulowana od ilości pobranych aplikacji.

Amerykańska korporacja udostępniła nowszą dokumentację z tym związaną i kalkulator powiązany z opłatą. Dzięki niemu zainteresowani będą mogli sprawdzić czy opłaca im się wydanie aplikacji czy lepiej nie zaprzątać sobie tym głowy.