iMazing 3 – jedna z najlepszych aplikacji do zarządzania urządzeniami Apple

Rzadko podłączam iPhone’a lub iPada do MacBooka, lub Surface Laptop 3, żeby nimi zarządzać. Większość operacji mogę zrobić bezpośrednio na nich, ale to nie znaczy, że aplikacje pokroju iMazing 3 muszą być bezużyteczne. Finder w macOS czy nowa aplikacja dla Windows nie ma tylu funkcji, więc zdecydowałem się na sprawdzenie aplikacji, jej poprzednia wersja była niezwykle udana, a jak jest z tą?

iMazing 3 ma prosty i czytelny interfejs, łatwo w nim znaleźć funkcję, której potrzebujemy. Większość z nich występuje w formie kafelków, pojawią się chwilę po podłączeniu iPada lub iPhone’a do laptopa. Aplikacja nie ma polskiego języka, ale wszystko jest na tyle proste, że łatwo nawigować wewnątrz niej.

Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość podejrzenia pamięci urządzenia. Wszystko jest podzielone na kategorie i pokazane w formie prostego do zrozumienia grafu. Można sprawdzić ile danych podlega usunięciu, ale program nie może ich usunąć. Szkoda, byłoby łatwiej z oczyszczeniem tabletu lub smartfonu z niepotrzebnych plików. Nie zmienia to jednak faktu, że podwaliny pod taką opcję już są.

Zarządzanie aplikacjami i muzyką to jedne z ważniejszych opcji. Wszystko za sprawą łatwego i szybkiego usuwania niepotrzebnych aplikacji lub utworów. Najważniejsze, że można zaznaczyć wiele utworów i wszystkie zostaną usunięte w tym samym momencie. Podobnie jest z aplikacjami, choć tę operację można częściowo wykonać bezpośrednio na urządzeniu, ale wtedy trzeba usuwać programy pojedynczo.

Dla mnie najważniejszą funkcją jest wgląd w kondycję baterii, nie ma tego w iPadOS, więc iMazing 3 może w tym pomóc. Nie mam pewności co do dokładności, ale po ponad 2 latach używania mini 6th gen program pokazuje 93% z fabrycznej stówki. Kondycja to nie jedyna z wyświetlanych zmiennych, bo program pokazuje wszystko, co może o baterii.

Reszta funkcji bazuje na wykonaniu kopii zapasowej za pomocą iMazing 3. Dzięki niej mamy szybki wgląd w wiadomości, połączenia, notatki i wiele innych. Kopię zapasową robię zazwyczaj bezpośrednio na urządzeniu (iCloud), więc nie sprawdziłem tych opcji. Skupiłem się na najbardziej używanych (przeze mnie). Nie zapomniano o dodaniu podglądu gwarancji, ale po kliknięciu kafelka jesteśmy przeniesieni na stronę Apple.

Jeśli łączycie się sieciowo z laptopem, program pokaże podstawowe informacje w formie widżetu. Można tak nawet podejrzeć dane baterii, które są bardziej skondensowane.

iMazing 3 to bardzo udane narzędzie do zarządzania urządzeniami mobilnymi Apple. Interfejs jest prosty w obsłudze i łatwo znaleźć odpowiednią funkcję. Wspomniane przeze mnie możliwości aplikacji działają bardzo dobrze. Program ani razu się nie zakrztusił lub wyłączył, więc pod tym względem wszystko jest tip-top. Rzadko zarządami urządzeniami na MacBooku czy Surface Laptop 3, ale program sprawił, że sytuacja może ulec lekkiej zmianie.