Ilu widzów, tyle indywidualnych preferencji w zakresie ustawień kolorystyki czy jasności obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora. Część z nas woli żywsze, bardziej kontrastowe kolory, inni – łagodniejsze, bardziej stonowane. Dzięki najnowszym technologiom zastosowanym w nowych telewizorach Samsung nie trzeba każdorazowo przełączać się między różnymi profilami w zależności od tego, czy oglądamy wydarzenie sportowe czy film. Całą „robotę” wykonuje sztuczna inteligencja. Możesz ją nauczyć jak lubisz oglądać np. mecze czy seriale.
W najnowszych wybranych telewizorach Samsung można tak wytrenować zastosowane w nich algorytmy sztucznej inteligencji, by – po rozpoznaniu wyświetlanej treści – automatycznie dostosowywały ustawienia obrazu do naszych osobistych upodobań. Dzieje się tak za sprawą Trybu Adaptacyjnego AI, w który są wyposażone telewizory Samsung z 2024 roku od modelu Q80D wzwyż.
Dostęp do niego uzyskujemy po wybraniu w menu ustawień kompatybilnego telewizora opcji „Tryb inteligentny” (jeżeli po wybraniu go wirtualny suwak przy pozycji „Tryb inteligentny” jest przesunięty w prawo, system jest włączony).
Szybki trening AI
Wybierając w menu Trybu Inteligentnego pozycję „Ustawienia Tryb dostosowywania AI”, a następnie „Dostosowywanie AI” będziemy mogli przystąpić do trenowania wbudowanych w telewizor algorytmów sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania typu treści wideo i odpowiedniego dopasowywania parametrów w oparciu o wybrane przez nas ustawienia.
AI w telewizorach Samsung Samsung można wyszkolić w oparciu o trzy podstawowe typy treści: Film, Sport i Ogólne. Sama procedura jest nieskomplikowana i poradzi sobie z nią każdy użytkownik, nawet nieobyty z technicznymi aspektami działania telewizora. Przyjazny kreator przeprowadza nas przez poszczególne, prezentowane kolejno kroki konfiguracji, począwszy od resetowania ustawień i wstępnej konfiguracji Trybu dostosowywania AI po zmianę ustawień scen dla kategorii Film, Sport i Ogólne.
Przykładowo, aby zapisać swoje preferencje dla kategorii Film, w wyświetlanych po sobie oknach zaznaczamy te sceny, które charakteryzują się najlepiej odpowiadającym naszym upodobaniom kontrastowi, kolorom i ich tonacji (temperaturze). Identycznie postępujemy w przypadku pozostałych kategorii. Od tej chwili wbudowana w telewizor AI już wie, jak optymalizować poszczególne typy treści, by parametry obrazu odpowiadały naszym oczekiwaniom. Gdy oglądamy film – telewizor automatycznie pokaże obraz w ustawieniach, które nam się podobają.
Funkcja trybu inteligentnego jest dostępna we wszystkich telewizorach Samsung 2024 z serii Neo QLED, OLED i Excellence Line, jak również w reprezentujących linię QLED w modelu Q80D. W najbardziej zaawansowanym wariancie, zastosowanym w topowym telewizorze Excellence Line QN900D , tryb jest też w stanie wykryć dodatkowo dyscyplinę sportową, jaką w danej chwili oglądamy, i automatycznie przełączać profile ustawień w obrębie jednej kategorii.
Sztuczna inteligencja w wybranych telewizorach Samsung jest także wykorzystywana do poprawy jakości wyświetlanego obrazu. Dzięki technologii Skalowania AI[1], zasilanej przez sieci neuronowe wspierane przez AI, urządzenia mogą przekształcać treści w standardowej rozdzielczości do rozdzielczości zbliżonej do 4K – a w wybranych modelach nawet zbliżonej do 8K.
Co więcej, stosowane przez Samsung procesory NQ4 AI Gen2 i Gen3 optymalizują również dźwięk, aby zapewnić w ten sposób wrażenia najwyższej jakości niezależnie od tego, jakiej formie cyfrowej rozrywki w danej chwili się oddajemy.
Przyjaźniej się nie da
Konfigurator AI to nie jedyne przyjazne rozwiązanie stosowane w wybranych telewizorach Samsung – urządzenia te są powszechnie znane z niezwykle przydatnych i praktycznych rozwiązań, które ułatwiają ich obsługę, na czele z systemem operacyjnym Tizen. Oprogramowanie, bogato wyposażone w aplikacje i zdolne do integracji z innymi wybranymi urządzeniami inteligentnego domu, otrzymało dodatkowo mechanizm zabezpieczający Samsung Knox[2]. Jego zadaniem jest ochrona przed kradzieżą danych osobowych czy przejęciem kontroli nad urządzeniem przez niepowołane osoby.
Samsung wprowadził do swoich telewizorów już przed 12 laty mechanizm ochrony wrażliwych danych użytkownika, takich jak dane uwierzytelniające i ochronę aplikacji. Obecnie wrażliwe dane, takie jak kody PIN i hasła, są chronione przez usługę Samsung Knox Security, która zabezpiecza inteligentne urządzenia domowe skomunikowane z telewizorem i automatycznie blokuje nieautoryzowane złośliwe oprogramowanie i witryny phishingowe. Jednym z elementów bezpieczeństwa jest też ochrona Twojego telewizora poprzez regularne aktualizacje, audyty i monitoring – a wszystko to dzięki usłudze Regularne Aktualizacje Zabezpieczeń.
Jednym z najnowszych dodatków do systemu Tizen jest polski asystent głosowy Bixby Lite – posiadacze najnowszych telewizorów Samsung Crystal UHD, QLED, Neo QLED, OLED i Excellence Line oraz modelu The Frame z 2024 roku mogą nimi sterować za pomocą zestawu komend głosowych w języku polskim. Inteligentny, polski asystent oferuje takie funkcje, jak zarządzanie podstawowymi ustawieniami, wyszukiwanie głosowe i sterowanie aplikacjami systemowymi, znacząco upraszczając codzienne korzystanie z telewizora.
Ponadto Samsung to producent, który wsłuchuje się w głos klientów. W odpowiedzi na ostatnie coraz wyraźniejsze trendy zakupowe, związane z poszukiwaniem przez nabywców telewizorów o dużych ekranach, Samsung wprowadził do oferty urządzenia z panelami o ogromnych, mierzących aż 98 cali , przekątnych. O tym, dlaczego warto wyposażyć się w takiego kolosa, nie trzeba przekonywać – niemal dwuipółmetrowy ekran zamieni każdy salon w imponującą salę kinową.
[1] Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.
[2] Bezpieczeństwo Samsung Knox dotyczy telewizorów Samsung z systemem Tizen, wprowadzonych na rynek od 2015 roku. Aktualizacja oprogramowania zabezpieczeń jest zapewniana przez trzy lata od premiery produktu. Wymagana jest najnowsza aktualizacja oprogramowania.