Samsung Health Stack to nowatorski projekt typu open source, który wspomaga cyfrowe badania nad zdrowiem, umożliwiając naukowcom łatwe tworzenie aplikacji, serwerów zaplecza i narzędzi analitycznych dla urządzeń opartych na systemach operacyjnych Android i Wear OS. W aplikacji dedykowanej na zegarki wykorzystywane jest oprogramowania Samsung Privileged Health SDK, którego zadaniem jest dostarczenie zarówno surowych danych z czujnika Samsung BioActive, jak rownież danych przetworzonych za pomocą zróżnicowanych funkcji. Rozwiązanie jest opracowywane wraz z polskimi naukowcami medycznymi z Narodowego Instytutu Kardiologii.
Narodowy Instytut Kardiologii jest aktywnym ośrodkiem naukowo-badawczym. Z roku na rok zwiększa się liczba raportów naukowych publikowanych przez kadrę liczącą około 50 naukowców. Ważną rolę w ich działalności odgrywają także granty i badania kliniczne. W 2021 roku Instytut powołał Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, którego celem jest organizacja prac naukowo-badawczych oraz wspieranie badaczy na wszystkich etapach przygotowania i realizacji projektów.
Istotnym elementem działalności Instytutu jest także promocja zdrowia. Placówka prowadzi badania z zakresu monitorowania zdrowia i oceny epidemiologicznej chorób układu krążenia dorosłych Polaków na poziomie regionalnym i krajowym.
W kwietniu 2023r firma Samsung Electronics Polska nawiązała długofalową współpracę z Instytutem przy projekcie badawczym, którego efektem jest pilotażowe rozwiązanie Samsung Health Stack. Jego celem jest ułatwienie i zwiększenie bezpieczeństwa pozyskiwania cyfrowych danych medycznych z wykorzystaniem urządzeń Samsunga typu: zegarek, telefon, a także zmniejszenie ograniczeń między badaczami medycznymi a pacjentami, dzięki współpracy z ekspertami w dziedzinie technologii cyfrowych. Rozwiązanie składa się dwóch części: z serwera przeznaczonego dla personelu medycznego oraz aplikacji mobilnej dla pacjentów.
Serwer dla personelu medycznego jest podzielony na dwa podmoduły. Pierwszy z nich, czyli system zaplecza, jest odpowiedzialny za obsługę komunikacji między wszystkimi częściami rozwiązania. Drugi zaś to strona internetowa umożliwiająca przechowywanie i analizę danych zdrowotnych, , ustalanie harmonogramu pomiarów, prezentowanie wyników pomiarów w uporządkowany i czytelny sposób (np. za pomocą diagramów) i zarządzanie wszystkimi urządzeniami pacjentów. Stworzone rozwiązanie zapewnia pełną ochronę danych pacjenta poprzez przechowywanie w oddzielnym kontenerze, odizolowanym od sieci zewnętrznej. Dostęp do danych jest tylko przez aplikację, która z kolei do jakiejkolwiek operacji wymaga tokena autoryzacyjnego.
Z kolei pacjenci mogą korzystać z dwóch aplikacji. Pierwsza z nich to aplikacja Watch, przeznaczona na smartwatche, która odpowiada za otrzymywanie harmonogramu pomiarów z portalu internetowego, ustawianie i uruchamianie powiadomień dla pacjenta, wykonywanie pomiarów różnych parametrów (w tym tętna, BIA (Analiza impedancji bioelektrycznej – nie- inwazyjna metoda pomiaru składu ciała), oraz innych danych sczytywanych z sensorów zegarka przy użyciu pakietu Samsung Privileged Health SDK i wysyłanie wyników do portalu internetowego. – powiedział Prof. Cezary Kępka Zastępca Dyrektora ds. Nauki Narodowy Instytut Kardiologii Druga aplikacja, przeznaczona na smartfony i tablety, umożliwia pacjentowi po przesłaniu powiadomienia wypełnianie ankiet medycznych, oraz przekazania odpowiedzi na pytania z ankiety do portalu internetowego, dzięki któremu pracownik medyczna ma możliwość natychmiastowego odczytania.
Podczas prowadzenia badań za pośrednictwem urządzeń ubieralnych, dotyczących chorób takich jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, Samsung Health Stack pozwala naukowcom uprościć gromadzenie danych, wprowadzając do portalu internetowego tylko istotne informacje.
Samsung Health Stack jest jednym z pierwszych medycznych rozwiązań realizowanych w Polsce. Rozwiązanie Samsung Health Stack v1,0 zostało zaprezentowane podczas Samsung Developer Conference 2023 – powiedział Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska.