Logitech Circle View – Tylko dla HomeKit

Jeśli jesteście fanami sprzętów HomeKit i szukacie najbardziej koszernego rozwiązania do monitoringu to wybór jest jeden – kamera Logitech Circle View.

Oczywiście musicie najpierw wejść w jej posiadanie, co może być lekko skomplikowane. Logitech oficjalnie nie ma tej kamery w polskiej dystrybucji, więc nie kupicie jej w sieciówce z elektroniką. Możecie za to jej szukać u jakiegoś dystrybutora Apple, w sklepie Apple Store Online lub po prostu na stronie Logitech w opcji wysyłkowej. To ostatnie rozwiązanie wydaje się najprostsze, a cena dość atrakcyjna.

Co mam jednak na myśli pisząc, że Logitech Circle View to najbardziej HomeKitowe z HomeKitowych rozwiązań. Ta kamera działa tylko z HomeKit, nie dodacie jej do smart domu w rozwiązaniach Androidowych, nie ma żadnej aplikacji do jej obsługi. Wszystko począwszy od dodania do sieci, przez konfiguracje, a po ewentualne aktualizacje oprogramowania robimy przez aplikację “Dom”.
To ma oczywiście same zalety, HomeKit jest jednym z bezpieczniejszych systemów Smart Home, a jeśli kamera do początku do końca jest używana w tym systemie, to możemy być pewni prywatności.

Dodatkowo sam proces instalacji jest banalnie prosty, wystarczy zamontować kamerę w miejscu, które wybierzemy, zeskanować kod parujący i koniec. Jedyna niespodzianka, która może nas spotkać to nasza sieć Wi-Fi pracująca jedynie w standardzie 5 GHz. Niestety Logitech Circle View podobnie jak praktycznie cała konkurencja wymaga Wi-Fi 2,4 GHz.

W fizycznej instalacji pomoże fajnie skonstruowana nóżka. Możemy ją przykręcić do praktycznie dowolnej powierzchni, dowolnie pochylić kamerę, a także obrócić obiektyw. To ostatnie bardzo ważne, ponieważ w opcjach kamery w HomeKit nie znajdziemy obracania obrazu. Nóżka ma jeszcze jedną fajną funkcjonalność – gdy kamerę zainstalujemy we wnętrzu i ją po prostu postawimy na nóżce, to w każdej chwili możemy fizyczne ją pochylić obiektywem do dołu i zapewnić 100% gwarancji, że nikt, nawet domownik z dostępem do kamer nie będzie mógł nas obserwować. Pomocny w instalacji będzie też długi 3m kabel zasilania zakończony USB.
Oczywiście kamerka jest przeznaczona do instalacji zarówno do w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Parametry na papierze wyglądają bardzo dobrze – IP 64 i zakres temperatury roboczej od -20 do 50°C. Czyli praktycznie żadne warunki atmosferyczne nie są jej straszne. Działa u mnie w domu od około 4 miesięcy, przetrwała całą zimę wisząc na zewnątrz i ani razu mnie nie zawiodła.

Od strony parametrów materiału, jaki rejestruje kamera to również mamy tu taki rynkowy standard – rozdzielczość 1080p i obiektyw zapewniający pole widzenia 180 stopni. Wyróżnikiem jest na pewno szklany obiektyw z trybem TrueView, który daje naprawdę bardzo dobrej jakości obraz. Producent twierdzi, że najlepszy w swojej klasie – ja na pewno mogę stwierdzić, że nie mam mu nic do zarzucenia, zarówno w dzień jak i w nocy. W trybie nocnym diody LED potrafią oświetlić obraz aż do 4,5 metra od kamery. Logitech Circle View posiada też mikrofony i głośnik, dzięki czemu mamy możliwość komunikacji dwustronnej.

Po dodaniu do HomeKit dostajemy trzy nowe urządzenia widoczne w naszym “Domu”. Oczywiście jest kamera, ale też czujnik ruchu i czujnik światła. Oba czujniki możemy użyć do tworzenia automatyzacji.
Kamera ta jest zgodna z HomeKit Secure Video. HomeKit Secure Video szyfruje nagrania i przechowuje je w iCloud, co zapewnia ochronę prywatności i bezpieczeństwo nagranych obrazów. Mamy też inteligentną analizę wideo. Kamera potrafi wykryć rodzaj ruchu – osoby, zwierzęta, pojazdy i przesyłki, ale też twarze dzięki dostępowi do biblioteki zdjęć. Umożliwia to użytkownikom dostosowanie ustawień powiadomień i reakcji na różne zdarzenia. W aplikacji Dom możemy też narysować na obrazie strefę, w której będzie wykrywany ruch.

Aby korzystać z dobrodziejstw HomeKit Secure Video, musimy mieć wykupiony odpowiedni pakiet iCloud. W przypadku chmury o pojemności 50 GB można zapisywać obraz w chmurze z jednej kamery. Pakiet 200 GB uprawnia do zapisywania danych z pięciu kamer, a 2-terabajtowy przechowuje nagrania z nielimitowanej ilości kamer.

Jeśli szukacie kamery HomeKit z wyższej półki, kamery, w której chcecie być pewni jej bezpieczeństwa, które gwarantuje dostęp tylko przez platformę smart domu od Apple, to ten model od Logitech wydaje się być dobrym zakupem. Konfiguracja trwała dosłownie 5 minut i potem po prostu o niej zapomniałem. Kwintesencja produktu HomeKit.

Podziel się