X.AI – Elon Musk założył nową firmę zajmującą się sztuczną inteligencją

Plotki o tym, że Elon Musk planuje nowe przedsięwzięcie związane ze sztuczną inteligencją, krążyły po sieci już od jakiegoś czasu. Teraz potwierdzono, iż założył on nową firmę noszącą nazwę X.AI.

Jak ustalili dziennikarze z The Wall Street Journal, firma X.AI została założona „po cichu” 9 marca w Nevadzie z Muskiem w roli dyrektora. Jak na razie nie ma pewności czym dokładnie będzie się zajmować, jednak najbardziej prawdopodobnym pierwszym zadaniem wydaje się stworzenie konkurenta dla ChatGPT firmy OpenAI. Nazwa X.AI może też sugerować, iż nowa firma będzie w jakiś sposób zaangażowana w powstanie X – zapowiadanej przez Muska już od jakiegoś czasu „super-aplikacji do wszystkiego”.

Elon Musk na przestrzeni ostatnich miesięcy prezentował dość krytyczne podejście do tematu sztucznej inteligencji. Był on obok Steve’a Wozniaka jednym z głównych sygnatariuszy głośnego listu otwartego nawołującego do wstrzymania prac nad rozwojem tej technologii. Wielu internautów zwracało wtedy uwagę na to, iż niechęć Muska do tej branży mogła wynikać z jego historii z OpenAI. Musk był jednym z pierwszych inwestorów tego projektu, gdy startował on w 2015 roku jako organizacja non-profit. W 2018 roku próbował on przejąć kontrolę nad OpenAI, a gdy mu się to nie udało całkowicie odciął się od tego przedsięwzięcia.