Google zacznie usuwać nieaktywne konta

Google ogłosiło zmiany w zasadach korzystania ze swoich usług. Już za kilka miesięcy firma zacznie usuwać nieaktywne konta.

Zgodnie z nowymi zasadami prywatne konta zostaną uznane za nieaktywne, jeśli nie były używane przez co najmniej dwa lata. Mimo iż zmiany zaczynają obowiązywać już teraz, Google zapowiedziało, że proces usuwania nieaktywnych kont rozpocznie się dopiero w grudniu. Będzie on prowadzony stopniowo, zaczynając od kont, które nie były używane ani razu od czasu założenia. Użytkownicy kont przeznaczonych do likwidacji otrzymają wcześniej kilkukrotnie ostrzeżenia, wysyłane również na podany przez nich przy rejestracji adres dodatkowy. Bu uniknąć usunięcia konta wystarczy się na nie zalogować raz na dwa lata.

Według przedstawicieli Google nowe zasady mają przede wszystkim na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Stare, często porzucone przez użytkowników konta, zwykle nie korzystają z dwuetapowej weryfikacji, za to bardzo często używają haseł i danych logowania, które mogły już wyciec do sieci. Przez to są łatwym celem dla oszustów, którzy mogą wykorzystywać je np. do podszywania się pod właścicieli lub rozsyłania spamu.

Google nie jest zresztą jedyną firmą, która podjęła w ostatnim czasie decyzję o usunięciu starych, nieaktywnych kont. Na podobny pomysł wpadł niedawno Elon Musk, który zapowiedział wielkie czyszczenie serwisu Twitter.

Podziel się