Rivian przejmuje ABRP (A Better Route Planner)

A Better Route Planner (ABRP) to jedna z lepszych (najlepsza) aplikacji i stron do planowania tras podróży samochodem elektrycznym. Wkrótce może się to zmienić.

Źródła portalu Electrek informują, że lada dzień może zostać sfinalizowane przejęcie ABRP przez producenta samochodów elektrycznych Rivian. Szczegóły finansowe nie zostały ujawnione, ale ABRP jest spółką zależną należącą w całości od spółki Iternio, która została założona w 2018 przez CEO Bo Lincolna i składa się z dwóch części, podmiotu skierowanego do konsumenta o nazwie ABRP oraz zaplecza, do którego podłączają się inne podmioty w celu dostarczania danych o routingu. Zatrudnia w tej chwili około 10 osób.

Z mojego punktu widzenia jako stałego użytkownika ABRP najważniejsze jest to, że Rivian nie planuje zamykania usługi dla właścicieli innych pojazdów elektrycznych. Na pewno zostanie wprowadzona możliwość pobierania danych o baterii i zużyciu energii bezpośrednio z aut Rivian (jest to możliwe z Tesli) więc usługa dla ich właścicieli prawdopodobnie stanie się znacznie lepsza.

Żródło: electrek.co

 

A Better Route Planner to  narzędzie, które pomaga kierowcom planować trasy dla ich elektrycznych samochodów. ABRP to aplikacja internetowa, która oferuje zaawansowane funkcje planowania trasy, takie jak uwzględnianie topografii, pogody, prędkości jazdy i zużycia energii przez samochód.

ABRP jest wyjątkowo przydatny dla kierowców elektrycznych samochodów, którzy muszą planować swoje trasy w zależności od dostępności stacji ładowania. Aplikacja oferuje informacje o stacjach ładowania na całym świecie, a także pozwala na dodawanie własnych punktów ładowania do mapy. ABRP jest również w stanie obliczyć czas ładowania potrzebny do uzupełnienia baterii samochodu w zależności od typu ładowarki i poziomu naładowania baterii.

ABRP jest stale rozwijany i aktualizowany, aby zapewnić użytkownikom najlepsze możliwe doświadczenie podczas planowania swoich tras. Aplikacja jest dostępna za darmo, ale istnieje również opcja subskrypcji, która oferuje dodatkowe funkcje, takie jak planowanie tras z uwzględnieniem warunków ruchu drogowego i integracja z systemami nawigacji samochodowej.

Rivian to amerykańska firma, która została założona w 2009 roku przez R.J. Scaringe. Firma ta specjalizuje się w produkcji elektrycznych samochodów terenowych oraz pickupów. Rivian jest jednym z najbardziej obiecujących start-upów w branży motoryzacyjnej, a jej celem jest zmiana sposobu, w jaki ludzie podróżują.

Rivian ma swoją siedzibę w Plymouth w stanie Michigan, gdzie znajduje się również jej fabryka produkcyjna. W 2019 roku firma przedstawiła swoje pierwsze modele samochodów, które mają trafić na rynek w 2021 roku. Rivian R1T to elektryczny pickup, który ma zasięg około 640 kilometrów na jednym ładowaniu. R1S to z kolei luksusowy SUV, który również będzie miał zasięg około 640 kilometrów. Oba modele wyposażone są w zaawansowane systemy autonomiczne.

Rivian zyskał znaczące inwestycje od takich firm jak Amazon i Ford. W 2019 roku Amazon zamówił 100 000 elektrycznych dostawców od Rivian, a Ford zainwestował w firmę 500 milionów dolarów. Rivian jest jednym z najbardziej innowacyjnych producentów samochodów na świecie i ma ambicje stać się liderem w branży elektrycznych samochodów terenowych.