xAI – nowa firma Elona Muska chce „zrozumieć prawdziwą naturę wszechświata” dzięki sztucznej inteligencji

O tym, że Elon Musk założył nową firmę o nazwie xAI, wiadomo było już od dłuższego czasu. Dopiero dziś zostało to jednak ogłoszone oficjalnie.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej xAI, głównym celem firmy jest „zrozumienie prawdziwej natury wszechświata”. Slogan ten nie mówi wprawdzie zbyt wiele o tym, czym rzeczywiście będzie się ona zajmować, jednak z nazwy i przedstawionych do tej pory członków zespołu (wśród których oprócz Muska znaleźli się też m.in. byli pracownicy OpenAI, Google i Microsoftu) można wywnioskować, że będzie miało to związek z najmodniejszą obecnie technologią – sztuczną inteligencją. Na stronie zaznaczono też, że xAI nie jest częścią X Corp, ale będzie ściśle współpracować z należącym do tej firmy serwisem Twitter. Więcej informacji na temat xAI ma zostać ujawnionych już 14 lipca podczas konferencji prowadzonej za pośrednictwem Twitter Spaces, w trakcie której widzowie będą mogli zadawać pytania Muskowi i reszcie zespołu.

Pierwsze doniesienia o planach Muska związanych ze sztuczną inteligencją pojawiły się w sieci w kwietniu, gdy serwis Business Insider ustalił, że przedsiębiorca kupił 10 tysięcy kart graficznych. Początkowo przewidywano, że Musk chce wykorzystać je do stworzenia nowego chatbota zintegrowanego z serwisem Twitter. The Wall Street Journal ustaliło jednak później, że 9 marca zarejestrował on „po cichu” nową firmę, xAI. Doniesienia te wywołały wówczas sporo kontrowersji, gdyż kilka miesięcy wcześniej Musk został jednym z głównych sygnatariuszy głośnego listu otwartego nawołującego do wstrzymania prac nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Warto przypomnieć też, że xAI nie jest pierwszym przedsięwzięciem Muska związanym z tą dziedziną technologii. W 2015 roku był on jednym z pierwszych inwestorów OpenAI (które było jeszcze wtedy organizacją non-profit), znanego dziś za sprawą chatbota ChatGPT. Trzy lata później próbował on przejąć kontrolę nad tą firmą, a gdy mu się to nie udało całkowicie się od niej odciął.