Jak może wyglądać kompatybilność iPhone i iPad z iOS 18?

Wyciekła lista kompatybilności iOS i iPadOS 18 z poszczególnymi modelami iPhone’a i iPada. Wygląda na to, że oprogramowanie dla smartfonów ukaże się na tych samych modelach, co iOS 17, ale system dla tabletów nie będzie dostępny dla iPada Pro (2017).

Początkowo była mowa o usunięciu wsparcia dla iPhone’a X, Xs i Xr, ale nowa lista wskazuje na podtrzymanie ich przy życiu, jeszcze chwilkę. To oznacza, że iOS 18 ma być kompatybilny z iPhone Xr i nowszymi. iPadOS 18 może być zbyt wymagający dla układu A10X Fusion i nie pojawi się na jednym z iPadów Pro.

Apple określa kompatybilność systemów operacyjnych ze względu na układ scalony, a nie model iPhone’a lub iPada. Xr jest wyposażony w A12 Bionic, ale sytuacja wygląda nieco gorzej w przypadków iPadów.

iPad Pro (2017) w dwóch rozmiarach ma nie otrzymać aktualizacji do iPadOS 18, bo A10X Fusion okaże się za słaby. Warto dodać, że wszystkie starsze układy czeka podobny los. W takiej sytuacji oprogramowanie będzie na iPadach z 2018 roku i nowszych.

iOS i iPadOS 18 zostaną zapowiedziane podczas tegorocznego WWDC, a chwilę po keynote rozpoczną się testy. Stabilna edycja pojawi się we wrześniu.